Roztocze jest jednym z dwunastu osiedli wchodzących w skład gminy Biłgoraj. Każde z tych osiedli pełni istotną funkcję w strukturze administracyjnej miasta.
Jednostki pomocnicze, do których zalicza się Roztocze, są niezbędne dla efektywnego zarządzania lokalnymi sprawami i organizacją życia mieszkańców.
Dane ogólne
Osiedle Roztocze znajduje się po północnej stronie centrum miasta. Graniczy ze Śródmieściem oraz osiedlem Sitarska – Kępy, które leży na południu. Od wschodu przylega do Rap, a od północy do Bojar.
Granice osiedla od strony południowej wyznaczają ulice Przemysłowa i Zamojska, natomiast zachodnią granicą jest ciąg ulicy Stanisława Moniuszki. Północna część obszaru ograniczona jest torowiskami biegnących równolegle linii kolejowych nr 65 i 66.
Budynki osiedla to przeważnie jednorodzinne domy. Tylko w rejonie ulicy Łąkowej znajdują się nieliczne bloki mieszkalne. W tym samym miejscu zlokalizowany jest także zespół budynków usługowo-magazynowo-składowych, które należą do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o., zajmującego się obsługą miasta. W północnej części, wzdłuż kolei, występują łąki oraz nieużytki, przez które przebiega Obwodnica Północna, stanowiąca część drogi wojewódzkiej nr 858.
W obrębie osiedla Roztocze znajdują się dwa obiekty, które są związane z katolicką tradycją religijną oraz wpisane do miejskiego rejestru zabytków. Należą do nich:
- Figura św. Jana Nepomucena z 1821 roku, zlokalizowana w dawnym miejscu rogatek zamojskich, przy skrzyżowaniu ulic Zamojskiej i Łąkowej,
- Przydrożna kapliczka z roku 1917, umiejscowiona przy ulicy Moniuszki, blisko skrzyżowania z ulicą Żabią.
Rozwinięcie edukacyjne w osiedlu wspiera Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, który ma siedzibę przy ulicy Przemysłowej. W skład tego zespołu wchodzą budynki szkolne, warsztaty oraz internat. Dodatkowo szkoła dysponuje obiektami sportowymi, takimi jak boiska, bieżnie czy korty tenisowe, które są dostępne dla wszystkich mieszkańców okolicy.
Rada Osiedla pełni funkcję organu uchwałodawczego, działając jako jednostka pomocnicza gminy miejskiej Biłgoraj. Natomiast Zarząd Osiedla sprawuje władzę wykonawczą.
Informacje historyczne
Historia rozwoju obszaru Roztocza w Biłgoraju jest bardzo ciekawa i sięga czasów powstania miasta, które miało miejsce w drugiej połowie XVI wieku. W tym okresie okolica byłaiane niezagospodarowanym terenem, położonym po północnej stronie Biłgoraja. W XVIII wieku wytyczono trakt, który łączył Biłgoraj z Radzięcinem. Nowa droga, która w zasadzie przebiegała wzdłuż zachodniej granicy obecnego osiedla, odpowiadała mniej więcej obecnej ulicy Stanisława Moniuszki. Przez długi czas, aż do XIX wieku, nosiła ona nazwę ulicy Radzięckiej.
Teren, o którym mowa, oddzielał nasz majestatyczny Biłgoraj od leżącej na północ wioski Bojary. W 1918 roku w rozwoju przestrzennym miasta można było zaobserwować pewne ograniczenia, gdyż w pełni kierowano się ku ulicy Zastodolnej, znanej dzisiaj jako ulica Przemysłowa, która wyznaczała południową granicę dzisiejszego osiedla.
Jednakże, wszystko zmieniło się w okresie międzywojennym, pomiędzy 1918 a 1939 rokiem, kiedy rozpoczął się dynamiczny rozwój urbanizacji tego obszaru. Na mapach z tego okresu zaczynają pojawiać się wstępne obrysy dzisiejszej ulicy Łąkowej. Istotne zmiany nastąpiły w latach 60., 70. oraz 80. XX wieku, kiedy to powstała sieć ulic oraz znaczna część obecnej zabudowy. W tym czasie zrealizowano również budowę obiektów, które dziś stanowią Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, z tym że w ich miejscu wcześniej funkcjonował zakład tartaczny.
Osiedle Roztocze zostało sformalizowane jako jednostka administracyjna zgodnie z uchwałą Rady Miasta Biłgoraj z dnia 25 sierpnia 2004 roku. Wraz z tym aktem wytyczono dzisiejsze granice osiedla. Ciekawym momentem w historii było także oddanie do użytku w 2014 roku nowej obwodnicy, biegnącej przez północną część osiedla, która jest częścią drogi wojewódzkiej nr 858.
Przypisy
- § 29 uchwały nr XIII/122/2019 Rady Miasta Biłgoraj z dnia 30.10.2019 r. w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Biłgoraja [dostęp 12.08.2022 r.]
- Obwodnica północna gotowa - inwestycja uroczyście podsumowana [online], bilgorajska.pl [dostęp 11.12.2018 r.]
- Ulica Widok - Biłgoraj [online], www.bilgoraj.pl [dostęp 11.12.2018 r.]
- Rady Osiedli - Biłgoraj [online], www.bilgoraj.pl [dostęp 11.12.2018 r.]
- Podgląd w Geoportalu [dostęp 11.12.2018 r.]
- Pomiar w Geoportalu [dostęp 11.12.2018 r.]
- Kontakt - PGK Biłgoraj [online], pgkbilgoraj.pl [dostęp 11.12.2018 r.]
- Interaktywna Mapa Dróg – ZDW Lublin [online] [dostęp 09.12.2018 r.]
- Biłgoraj - strona miasta [online], www.bilgoraj.lbl.pl [dostęp 11.12.2018 r.]
- Mapa topograficzna 1:100000, pas 46, słup 35. Wojskowy Instytut Geograficzny, Warszawa 1938.
- Ewidencja zabytków gminy miasto Biłgoraj.
- Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju - Strona główna [online], www.zszio.lbl.pl [dostęp 11.12.2018 r.]
- Uchwała Rady Miasta w Biłgoraju z dnia 25.08.2004 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Osiedle Sitarska-Kępy | Bojary (Biłgoraj) | Ogrody (Biłgoraj) | Osiedle Bagienna | Osiedle Batorego (Biłgoraj) | Podlesie (Biłgoraj) | Różnówka-Kolonia | Różnówka-Stawy | Piaski (Biłgoraj) | Rapy | Puszcza Solska (Biłgoraj) | Osiedle Nadstawna | Śródmieście (Biłgoraj) | RóżnówkaOceń: Roztocze (Biłgoraj)