Ogrody (Biłgoraj)


Ogrody to jedna z dwunastu jednostek pomocniczych gminy, które tworzą miasto Biłgoraj.

Te urokliwe osiedle stanowi istotny element lokalnej społeczności i przynosi unikalne możliwości zrozumienia kultury oraz historii regionu.

Dane ogólne

Ogrody usytuowane są na wschodniej części Biłgoraja, w bliskim sąsiedztwie Środmieścia od zachodu oraz Piasków po stronie południowej. Od północy graniczy z osiedlem Sitarska – Kępy, a ich wschodnia granica to już terytorium miasta.

Osiedle Ogrody ma wyraźnie określone granice: od zachodu wyznacza je ulica Długa, od południa ulica Partyzantów, a północne granice tworzy zespół ulic, w tym ks. Józefa Chmielewskiego i 11 Listopada.

Większość obszaru zajmuje zabudowa jednorodzinna, chociaż znalazło się tam także kilka kwartałów przeznaczonych na osiedle bloków mieszkalnych. W stronie wschodniej osiedla wciąż można dostrzec łąki oraz tereny, które stopniowo ulegają zabudowie. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, planowane jest, aby te obszary są również przeznaczone dla domów jednorodzinnych.

Do ważniejszych obiektów w Ogrodach należy Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, który nie tylko obejmuje budynki szkolne i internat, ale także miejsca rekreacyjno-sportowe, w tym boiska oraz krytą pływalnię. Te obiekty są dostępne dla mieszkańców, co ułatwia integrację społeczności oraz wspiera aktywne spędzanie czasu wolnego.

W północnej części osiedla znajduje się także kościół katolicki pw. św. Jana Pawła II. Dalsze informacje na ten temat można znaleźć w artykule: Kościół św. Jana Pawła II w Biłgoraju.

Organem, który sprawuje władzę uchwałodawczą dla tego osiedla jako jednostki pomocniczej gminy miejskiej Biłgoraj, jest Rada Osiedla, natomiast władzę wykonawczą pełni Zarząd Osiedla.

Informacje historyczne

Historia osiedla Ogrody w Biłgoraju sięga drugiej połowy XVI wieku, kiedy to w wyniku lokacji miasta ten obszar pozostawał niezabudowanym terenem, położonym za wschodnią granicą osady. W tym czasie, teren był wykorzystywany jako łąki, pastwiska oraz ogrody miejskie, co utrzymywało się aż do XIX wieku. Dzisiejsza nazwa 'Ogrody’ jest zatem reminiscencją po dawnym użytkowaniu tego obszaru.

Na przełomie XIX i XX wieku, dawna droga gospodarcza, obiegająca miasto od wschodu, przekształciła się w ulicę Długą, która obecnie wyznacza zachodnią granicę Ogrodów. W roku 1914 na tym terenie zbudowano kolej wąskotorową, łączącą Biłgoraj z Zwierzyńcem. Jej przebieg był południkowy i biegł niemal równolegle do wspomnianej ulicy, oddzielając tym samym Ogrody od miasta.

Osobny artykuł poświęcony tematyce kolej wąskotorowej między Zwierzyńcem a Biłgorajem również dostarcza wielu ciekawych informacji. W okresie międzywojennym, od 1918 do 1939 roku, teren Ogrodów pozostawał oddzielony od reszty miasta przez torowiska kolejowe, co skutkowało brakiem większych przemian w zabudowie. W tym czasie istniała jedynie cegielnia, której ślady odnaleźć można w dzisiejszej nazwie ulicy Cegielnianej.

W pierwszej połowie lat 70. XX wieku, po zdemontowaniu torowisk kolei wąskotorowej, na miejscu dawnych nasypów kolejowych stworzono aleję 400-lecia. To wtedy rozpoczął się proces intensywnej zabudowy obszaru Ogrodów, który w latach 80. XX wieku zaowocował powstaniem obecnych blokowisk. Osiedle Ogrody uzyskało swój status jako jednostka podziału administracyjnego dzięki Uchwały Rady Miasta w Biłgoraju z dnia 25 sierpnia 2004 roku.

Przypisy

  1. § 29 uchwały nr XIII/122/2019 Rady Miasta Biłgoraj z dnia 30.10.2019 r. w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Biłgoraja [online] [dostęp 12.08.2022 r.]
  2. Uchwała Nr XLI/341/09 Rady Miasta Biłgoraj z dnia 29.04.2009 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w osiedlu Ogrody w Biłgoraju.
  3. Uchwała Rady Miasta w Biłgoraju z dnia 25.08.2004 r.
  4. Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju [online], www.zsbio.lbl.pl [dostęp 25.10.2018 r.]
  5. Rady Osiedli - Biłgoraj [online] [dostęp 23.10.2018 r.]
  6. Pomiar w Geoportalu, 25.10.2018 r.
  7. Podgląd w Geoportalu, 25.10.2018 r.
  8. a b Rozdz. Układ przestrzenny miasta, Dzieje Biłgoraja, Markiewicz, Śladkowski, Szczygieł, Lublin 1985 r.
  9. Mapa topograficzna 1:100000, pas 46, słup 35. Wojskowy Instytut Geograficzny, Warszawa 1938 r.

Oceń: Ogrody (Biłgoraj)

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:20