Osiedle Bagienna to nazwa jednego z dwunastu osiedli, które stanowią jednostki pomocnicze gminy w Biłgoraju. To specyficzna część miasta, mająca swoje unikalne cechy i charakteryzująca się bogatą historią oraz rozwiniętą infrastrukturą.
Warto zauważyć, że każde z tych osiedli odgrywa istotną rolę w organizacji życia społecznego oraz administracyjnego w Biłgoraju, a ich podział ma na celu ułatwienie zarządzania lokalnymi sprawami.
Dane ogólne
Osiedle Bagienna ulokowane jest w północno-zachodnim rejonie miasta. Graniczy z Różnówką oraz Osiedlem im. Stefana Batorego od strony południowej, a także z Śródmieściem i Bojarami od wschodu.
Wschodnią granicę osiedla wyznacza przepływająca rzeka Biała Łada, natomiast jego granica południowa przebiega wzdłuż ulicy Lubelskiej oraz ulicy Stefana Batorego. Na terenie tego osiedla znajdują się również dwie istotne drogi wojewódzkie: nr 835, znana jako aleja Jana Pawła II, prowadząca w stronę Lublina oraz nr 858, która stanowi część Obwodnicy Północnej i skierowana jest w stronę Zamościa. Oprócz tego, równolegle do tych dróg biegną torowiska linii kolejowych nr 65 i 66.
Obszar zabudowy osiedla Bagienna koncentruje się w jego południowo-wschodniej części, gdzie zlokalizowane są domy jednorodzinne. W północno-zachodniej części osiedla jest niewielka ilość zabudowy, związanej z osiedlem Zacisze, które nie jest formalną jednostką administracyjną. Na terenie osiedla znajduje się również wiele obszarów przemysłowych, które są związane z branżą energetyczną, a także tereny roślinności nadrzecznej oraz użytki rolne, które dominują w tej okolicy.
W obrębie granic administracyjnych osiedla Bagienna znajdują się także dwie nekropolie – stary cmentarz, znany jako lapidarium, mieszczący się przy ulicy Lubelskiej, oraz cmentarz komunalny usytuowany przy ulicy Stefana Batorego. Władzą uchwałodawczą osiedla, pełniącego rolę pomocniczej jednostki gminy miejskiej Biłgoraj, jest Rada Osiedla, natomiast organem wykonawczym jest Zarząd Osiedla. Nazwa osiedla wywodzi się z jednej z ulic, która się w nim znajduje.
Informacje historyczne
W chwili powstania Biłgoraja, w drugiej połowie XVI wieku, teren, który obecnie gospodarczo i społecznie zasila osiedle Bagienna, był jedynie niezurbanizowanym obszarem, pozbawionym istotnych funkcji. Usytuowany był on po zachodniej stronie miasta, a oddzielała go od jego granic rzeka Biała Łada, która prawdopodobnie częściowo mogła być podmokła.
W tym miejscu znajdował się most, przez który prowadziła droga – dzisiaj znana jako ulica Lubelska, rozwidlająca się w kierunkach Lublina oraz Krzeszowa. Analizując mapy z drugiej połowy XIX wieku, zauważymy, że obszar ten dalej pozostawał nawet wciąż niezagospodarowany, z istniejącymi jedynie trasami do wioski Dąbrowica (obecna ul. Lubelska) oraz do Lublina (dzisiejsza ul. Janowska).
Na północnej stronie pierwszej z wymienionych dróg, od drugiej połowy XVIII wieku, funkcjonował cmentarz rzymskokatolicki, który obecnie znamy jako lapidarium. Rozpatrując mapy z okresu międzywojennego, obejmującego lata 1918-1939, dostrzegamy, że w pobliżu wspomnianych dróg pojawiały się nieliczne, drobne zabudowy.
Natomiast rozwój osiedla Bagienna oraz rozbudowa miejskiej sieci ulic miały miejsce w latach 70. i 80. XX wieku. W drugiej połowie lat 70. XX wieku wybudowano linię kolejową Zwierzyniec-Stalowa Wola, a krótko potem powstała szerokotorowa Linia Hutniczo-Siarkowa. W latach 80. został wytyczony obecny szlak alei Jana Pawła II, która ostatecznie spowodowała, że ulica Janowska – historyczny szlak komunikacyjny prowadzący ku Lublinowi – przestała pełnić rolę drogi wyjazdowej z miasta.
W 2014 roku oddano do użytku Obwodnicę Północną, która z kolei kieruje ruch tranzytowy przez północne obszary osiedla, wzdłuż wcześniej wymienionych linii kolejowych. Osiedle Bagienna, jako formalna jednostka podziału administracyjnego, zostało ustanowione Uchwałą Rady Miasta w Biłgoraju z dnia 25 sierpnia 2004 roku. Aktualny Statut Rady Osiedla wchodził w życie w 2008 roku.
Przypisy
- § 29 uchwały nr XIII/122/2019 Rady Miasta Biłgoraj z dnia 30.10.2019 r. w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Biłgoraja [online], [dostęp 12.08.2022 r.]
- Pomiar w Geoportalu, 23.10.2018 r.
- GADA.pl, Obwodnica północna gotowa - inwestycja uroczyście podsumowana, „bilgorajska.pl” [dostęp 23.10.2018 r.]
- Rady Osiedli - Biłgoraj [online] [dostęp 23.10.2018 r.]
- Uchwała Rady Miasta w Biłgoraju z dnia 25.08.2004 r.
- Załącznik Nr 9 do Uchwały Nr XXIII/189/08 Rady Miasta Biłgoraj z dnia 29.02.2008 r.
- Mapa topograficzna 1:100000, pas 46, słup 35. Wojskowy Instytut Geograficzny, Warszawa 1938.
- Biłgoraj na Spezialkarte der osterreichisch-ungarischen Monarchie, K. u. K. Militargeographisches Institut, między 1877 a 1914.
- Plan miasta w rozdz. Układ przestrzenny miasta, Dzieje Biłgoraja, Markiewicz, Śladkowski, Szczygieł, Lublin 1985.
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Osiedle Batorego (Biłgoraj) | Podlesie (Biłgoraj) | Różnówka-Kolonia | Różnówka-Stawy | Piaski (Biłgoraj) | Rapy | Różnówka | Śródmieście (Biłgoraj) | Osiedle Nadstawna | Puszcza Solska (Biłgoraj) | Ogrody (Biłgoraj) | Bojary (Biłgoraj) | Osiedle Sitarska-Kępy | Roztocze (Biłgoraj)Oceń: Osiedle Bagienna