Kościół Chrystusa Króla w Biłgoraju


Kościół pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju jest istotnym elementem rzymskokatolickiego krajobrazu religijnego tego regionu. Świątynia ta pełni funkcje parafialne dlaparafii Chrystusa Króla, która należy do diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Jako kościół parafialny, stanowi miejsce spotkań społeczności wiernych, a jego działalność ma na celu nie tylko duszpasterską opiekę, ale również integrację lokalnej społeczności.

Położenie

Kościół Chrystusa Króla jest położony w zachodniej części Biłgoraja, w obrębie administracyjnych granic osiedla Różnówka. Budowla ta znajduje się na placu, którego trzy boki otaczają ulice: Polna, Janusza Korczaka oraz Klonowa.

W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła, po drugiej stronie ulicy Janusza Korczaka, zlokalizowany jest dom parafialny, w którym mieszczą się kancelaria oraz plebania.

Historia

Pierwszy kościół (1982-2018)

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, zachodni obszar Biłgoraja przeszedł dynamiczny proces urbanizacji. Mieszkańcy osiedla Różnówka, będący katolikami, rozpoczęli starania o budowę nowego miejsca kultu w swojej okolicy. Wczesne lata osiemdziesiąte były czasem intensywnych działań, które zaowocowały powstaniem kaplicy oraz sali do zajęć katechetycznych przy ulicy Polnej. Konsekracja tych obiektów miała miejsce 28 listopada 1982 roku. Miejsce to stało się punktem filialnym dla parafii pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP, a w ich powstanie szczególnie zaangażował się ks. Edmund Markiewicz, ówczesny proboszcz tej parafii.

4 stycznia 1991 roku kaplica zyskała status pełnoprawnego kościoła parafialnego, stając się siedzibą nowo utworzonej parafii pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju. W październiku oraz listopadzie 2002 roku przeprowadzono prace remontowe, których rezultatem było zwiększenie powierzchni obiektu do około 200 metrów kwadratowych. Rok później poświęcono oraz wprowadzono do użytku dwa nowe dzwony.

Kościół zbudowany był w formie prostokąta, prezentując wnętrze w typie kościoła halowego. Jego sklepienie pokryte było boazerią, natomiast na szczycie dachu znajdowała się sygnaturka. Wewnątrz, którego układ również utrzymywano w kształcie prostokątnym, znajdował się główny ołtarz oraz ołtarzyki boczne, wszystkie wykonane z drewna, a wewnętrzne ściany pokryte były białym tynkiem malowanym.

W sierpniu 2018 roku, z powodu oddania nowej świątyni do użytku, wspomniany kościół został rozebrany, kończąc tym samym jego misję jako miejsca kultu.

Nowy kościół (od 2006)

W latach 2004-2005, parafia postanowiła zakupić działki budowlane przylegające do obszaru, na którym znajdował się dotychczasowy kościół. W tym samym czasie prowadzono prace nad projektem architektonicznym nowej świątyni, która miała pełnić funkcje głównego miejsca kultu dla licznie zamieszkującego osiedla Różnówka. Prace budowlane zainaugurowano 23 września 2006 roku, a nowy obiekt zaczął wyrastać obok istniejącej już kaplicy.

Do roku 2008 powstały konstrukcje ścian, a w 2009 zakończono krycie dachu. W 2010 roku zbudowano wieżę kościoła, na której umieszczono dzwony. Kolejne prace obejmowały montaż okien, które zostały zainstalowane w 2011 roku. Dalsze etapy budowy dotyczyły wnętrza kościoła; w latach 2014-2015 przeprowadzono ocieplenie stropu i wstawiono boazerię, podczas gdy w 2015 roku wylano posadzki. Do 2017 roku na podłogach ułożono granitowe płytki, a w 2018 pomalowano wewnętrzne ściany oraz zainstalowano odpowiednie oświetlenie.

Pod koniec 2018 roku prace były już na etapie końcowych akcentów wykończeniowych. Jednocześnie trwały roboty przy plebanii oraz salach katechetycznych, a także przy innych obiektach wspierających życie parafialne.

Architektura

Kościół Chrystusa Króla w Biłgoraju reprezentuje typ konstrukcji halowej, a jego plan zakłada kształt krzyża łacińskiego. Osie budynku są ustawione w linii północ-południe, gdzie ołtarz główny oraz prezbiterium ulokowane są po stronie północnej, natomiast główne drzwi prowadzące do świątyni znajdują się po stronie południowej. Bezpośrednio za tymi drzwiami jest kruchta, pełniąca rolę przedsionka.

Frontowa ściana, skierowana na ulicę Polną, ma asymetryczny charakter. Po jej prawej stronie można dostrzec jedyną wieżę kościoła, która jednocześnie pełni funkcję dzwonnicy. Powyżej głównych drzwi znajduje się duże, okrągłe okno, znane jako rozeta, a na tle tej okna umieszczona jest kamienna rzeźba przedstawiająca Chrystusa Króla. Okna w bocznych ścianach kościoła są w formie wydłużonych prostokątów z lekko ściętymi górnymi narożnikami.

Dach kościoła pokryty jest blachą, a obok głównej wieży wznosi się także jedna sygnaturka. Wnętrze świątyni jest majestatyczne, ponieważ sklepienie zostało wykonane z boazerii i wsparte jest na ośmiu kolumnach, które ustawione są w dwóch równoległych rzędach. Kościół dysponuje ołtarzem głównym oraz dwoma mniejszymi ołtarzami bocznymi.

Ściany wewnętrzne obiektu pokrywa malowany biały tynk, który w niektórych miejscach uzupełniony został wstawkami z boazerii. Na chórze umieszczono elektryczne organy, które dodają niezwykłego klimatu świątyni.

Przypisy

  1. BM, Ruszyły kolejne prace przy kościele [online], Parafia Chrystusa Króla w Biłgoraju, 07.08.2018 r. [dostęp 15.02.2019 r.]
  2. Galeria [online], Wybrane fotografie nowego kościoła, Parafia Chrystusa Króla w Biłgoraju [dostęp 15.02.2019 r.]
  3. Galeria [online], Wybrane fotografie starego kościoła, Parafia Chrystusa Króla w Biłgoraju [dostęp 15.02.2019 r.]
  4. Historia Parafii [online], Parafia Chrystusa Króla w Biłgoraju [dostęp 15.02.2019 r.]
  5. Podgląd i pomiar w Geoportalu [dostęp 19.02.2019 r.]
  6. Plan Miasta [online], Urząd Miasta w Biłgoraju [dostęp 19.02.2019 r.]
  7. Budowa [online], Parafia Chrystusa Króla w Biłgoraju [dostęp 15.02.2019 r.]

Oceń: Kościół Chrystusa Króla w Biłgoraju

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:15