Izrael Jehoszua Singer


Izrael Jehoszua Singer, znany również jako Joszua Singer, był wybitnym pisarzem oraz dramaturgiem pochodzenia żydowskiego, który do swojego twórczego dorobku wykorzystał język jidysz. Urodził się 30 listopada 1893 roku w Biłgoraju, a swoje życie zakończył 10 lutego 1944 roku w Nowym Jorku. Jego dzieła miały znaczący wpływ na literaturę żydowską.

Izrael był bratem znanej pisarki Ester Kreitman oraz laureata Nagrody Nobla, Isaaca Bashevisa Singera. Jego twórczość, bogata w tematy dotyczące życia społeczności żydowskiej, odzwierciedlała złożoność ludzkich emocji i konfliktów.

Twórczość

Na samym początku swojej kariery pisarskiej, autor publikował opowiadania w polskiej prasie żydowskiej, w tym w renomowanych czasopismach takich jak „Folkscajtung” oraz „Literarisze Bleter”. Jego pierwsza powieść, zatytułowana Josie Kałb (jid. ‏יאָשע קאַלב‎), została wydana w 1932 roku i osadzona jest w środowisku chasydów. Opisanie tej rzeczywistości jest jednak odmienne, gdyż Singer przedstawia ją w sposób pełen goryczy i realizmu, unikając zarówno nostalgii, jak i relacji w stylu religijnej egzaltacji.

W 1933 roku zmienił miejsce zamieszkania, na stałe osiedlając się w Stanach Zjednoczonych. Jego kolejna ważna publikacja, Bracia Aszkenazy (jid. ‏די ברידער אַשכּנזי‎), ukazała się w 1936 roku. Książka ta stanowi sagę rodzinną, która ukazuje degrengoladę oraz upadek zamożnej rodziny żydowskiej z Łodzi. Dzieło to doskonale odzwierciedla ówczesne realia oraz dramatyzm losów żydowskiego społeczeństwa.

Ostatnia powieść pisarza, Rodzina Karnowskich (jid. ‏די משפּחה קאַרנאָװסקי‎), została wydana w 1943 roku i poświęcona jest tragicznej zagładzie Żydów niemieckich, będąc ważnym dokumentem tamtych czasów. Po jego śmierci, w 1946 roku, wydano wspomnienia z jego dzieciństwa, noszące tytuł Ze świata, którego już nie ma (jid. ‏פֿון אַ װעלט װאָס איז נישטאָ מער‎), które ukazują świat, który przeminął.

Polska bibliografia podmiotowa

  • Josie Kałb (Josze Kalb), 1934, 1961, 1992,
  • Bracia Aszkenazy (Di brider Aszkenazi), 1992, 1998, 2022,
  • Rodzina Karnowskich (Di miszpoche Karnowski), 1992,
  • Na obcej ziemi (Ojf fremder erd), 2020,
  • Perły (Perl un andere dercejlungen), 2020,
  • Towarzysz Nachman (Chawer Nachman), 2022.

Przypisy

  1. a b c d Rafał Żebrowski: Singer Izrael Jehoszua (Joszua). W: Polski słownik judaistyczny. Dzieje – kultura – religia – ludzie. Oprac. Zofia Borzymińska i Rafał Żebrowski. T. 2: L–Ż. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2003 r. [dostęp 20.01.2019 r.]

Oceń: Izrael Jehoszua Singer

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:15