Jarosław Kupczak


Jarosław Kupczak to postać niezwykle istotna w polskim świecie teologicznym. Urodził się 8 sierpnia 1964 roku w Biłgoraju, gdzie rozpoczął swoją drogę ku dominikanizmowi. Jako dominikanin oraz teolog, wnosi istotny wkład w rozwój nauk teologicznych w naszym kraju.

Aktualnie, Jarosław Kupczak pełni rolę profesora nauk teologicznych na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, gdzie jest również kierownikiem Katedry Antropologii Teologicznej na Wydziale Teologicznym. Jego działalność badawcza skupia się na antropologii teologicznej oraz myśli Jana Pawła II.

Oprócz tego, Jarosław Kupczak jest także dyrektorem Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II, co podkreśla jego zaangażowanie w popularyzację i badania dotyczące tej ważnej osobowości w historii Kościoła oraz całej Polski. Jego prace naukowe z pewnością przyczyniają się do szerszego zrozumienia teologii oraz antropologii.

Życiorys

Jarosław Kupczak urodził się i wychował w Biłgoraju, gdzie z powodzeniem zakończył edukację w szkole podstawowej oraz Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ. Po ukończeniu szkoły podjął decyzję o wstąpieniu do Polskiej Prowincji Zakonu Dominikańskiego. Formalnie złożył swoje pierwsze śluby 18 sierpnia 1984 roku. W kolejnych latach, od 1984 do 1990 roku, kształcił się w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym O.O. Dominikanów w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Jego praca magisterska, zatytułowana „Pojęcie znaków czasu w pracach Soboru Watykańskiego II”, została napisana pod okiem o. prof. dr hab. Jacka Salija OP. 2 czerwca 1990 roku przyjął święcenia kapłańskie. Następnie, w latach 1990–1992, pełnił rolę duszpasterza akademickiego oraz katechety w parafii pod wezwaniem św. Dominika w Warszawie.

W 1992 roku rozpoczął studia licencjackie w John Paul II Institute for Studies on Marriage and Family w Waszyngtonie, gdzie pod przewodnictwem prof. Kennetha Schmitza napisał pracę licencjacką zatytułowaną „The Role of St. Thomas Aquinas’ Thought in Karol Wojtyła’s Wykłady lubelskie”. Obronił ją z wyróżnieniem magna cum laude w maju 1994 roku. W trakcie tego programu kształcenia rozpoczął także studia doktoranckie.

W 1994 roku został wykładowcą teologii moralnej w Kolegium O.O. Dominikanów w Krakowie. Mijający czas przyniósł mu kolejny sukces: w styczniu 1997 roku broniąc pracę doktorską pt. „The Human Person as an Efficient Cause in the Christian Anthropology of Karol Wojtyła” z wynikiem summa cum laude w Waszyngtonie.

Od 1998 roku zajmuje się wykładami z zakresu antropologii Jana Pawła II w ramach Tertio Millennio Seminar on the Free Society organizowanych przez Ethics and Public Policy Center w Waszyngtonie oraz Instytut Tertio Millennio z Krakowa. W latach 1998–2004 wykładał teologię moralną w St. Thomas Aquinas’ College w Kijowie.

W 2006 roku uzyskał habilitację na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie na podstawie książki „Dar i komunia. Teologia ciała w ujęciu Jana Pawła II”. Od 21 grudnia 2009 roku sprawuje stanowisko profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a także wykłada w Istituto Giovanni Paolo II w Rzymie. Dodatkowo, był visiting professor w Cattedra Wojtyla, Pontificia Università Lateranense w Rzymie oraz w John Paul II Institute for Studies on Marriage and Family w Melbourne w Australii.

W 2014 roku został uhonorowany tytułem profesora nauk teologicznych, co potwierdza jego znaczący wkład w dziedzinie teologii oraz działalności duszpasterskiej.

Sprawowane funkcje

Jarosław Kupczak pełnił wiele istotnych ról oraz funkcji w swojej karierze akademickiej oraz duszpasterskiej. Poniżej przedstawiamy szczegółowy wykaz najważniejszych z nich:

  • W latach 1998 – 2004 był rektorem Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie,
  • W okresie 2001 – 2008 zasiadał w Radzie Programowej Stowarzyszenia „ESPACES Kraków”,
  • Przez lata 2004 – 2006 pełnił funkcję Prowincjalnego Promotora Formacji Stałej Polskiej Prowincji o.o. Dominikanów,
  • Od 2006 roku jest Kierownikiem Katedry Antropologii Teologicznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie,
  • Od stycznia 2007 roku jest Dyrektorem Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II uniwersytetu,
  • Od 19 lutego 2007 roku działa jako członek Rady Naukowej Ośrodka Studium i Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła w Rzymie,
  • Od 4 stycznia 2008 roku zasiada w kapitule Nagrody Jana Pawła II KUL,
  • Od 21 grudnia 2009 roku posiada tytuł profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Wybrane publikacje

Jarosław Kupczak to autor, który przyczynił się do rozwoju refleksji na temat antropologii i teologii ciała w kontekście nauczania Jana Pawła II. Poniżej przedstawiamy wybrane pozycje, które ukazują jego dorobek naukowy:

  • – W stronę wolności – szkice o antropologii Karola Wojtyły, Cerf – Kairos – Wydawnictwo „M“ – Znak; Kraków 1999,
  • – Destined for Liberty. The Anthropology of Karol Wojtyła/John Paul II, The Catholic University of America Press; Washington, D.C. 2000,
  • – Dar i komunia. Teologia ciała w ujęciu Jana Pawła II, Wydawnictwo Znak; Kraków 2006.

Przypisy

  1. KUPCZAK JAROSŁAW. Dominikański Słownik Bibliograficzny O. Cypriana Wichrowicza OP.
  2. Duchowieństwo diecezjalne oraz członkowie męskich instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, wyd. Apostolicum, 2002 r., s. 740.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Jarosław Różański (duchowny) | Stanisław Matraś | Janusz Lekan

Oceń: Jarosław Kupczak

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:21