Janusz Lekan


Janusz Lekan, urodzony 5 maja 1962 roku w Biłgoraju, jest osobą o znaczącym wkładzie w życie duchowe i akademickie. Jako duchowny rzymskokatolicki działa w diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, gdzie pełni swoją misję z pełnym zaangażowaniem.

W sferze akademickiej, Janusz Lekan piastuje stanowisko profesora nadzwyczajnego na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (KUL), gdzie prowadzi badania i wykłada przedmioty związane z teologią.

Życiorys

Janusz Lekan jest postacią, której życie i praca są przykładem poświęcenia dla duchowości i nauki w Kościele. Urodził się w Biłgoraju, gdzie w 1981 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. ONZ. W tym samym roku zdecydował się na rozpoczęcie studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie. Święcenia diakonatu przyjął 30 marca 1986 roku, a kilka miesięcy później, 13 grudnia tego samego roku, uzyskał święcenia kapłańskie.

Po przyjęciu święceń, Lekan pracował jako wikariusz najpierw w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach, następnie w parafii św. Jadwigi w Lublinie. W latach 1990–1994 kontynuował swoje kształcenie na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie, co zakończyło się uzyskaniem stopnia doktora w zakresie teologii dogmatycznej.

Między rokiem 1994 a 2003 pełnił funkcję prefekta, a później wicerektora w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. 22 czerwca 2010 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych. Od października 2013 roku jest dyrektorem Instytutu Teologii Dogmatycznej, gdzie pracuje w Katedrze Chrystologii i Personalizmu Chrześcijańskiego jako profesor nadzwyczajny KUL.

W dniu 6 lutego 2016 roku został wybrany na prodziekana ds. studenckich przez władze KUL. Dodatkowo, Janusz Lekan aktywnie działa w strukturach Kościoła jako członek Kolegium Konsultorów oraz Rady Kapłańskiej Diecezji Zamojskolubaczowskiej. Jest również redaktorem naczelnym półrocznika Towarzystwa Teologów Dogmatyków „Teologia w Polsce”, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój teologii w Polsce.

Przynależność do organizacji

Janusz Lekan posiada liczne przynależności do różnych organizacji naukowych, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój wiedzy religijnej i teologicznej.

  • członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Mariologicznego,
  • członek Towarzystwa Teologów Dogmatyków,
  • członek Towarzystwa Naukowego KUL,
  • członek Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.

Wybór publikacji

W przeszłości Janusz Lekan zaprezentował szereg znaczących publikacji, które dotykają kluczowych zagadnień teologicznych. Oto niektóre z nich:

  • 2012, „Łaska Boża”, Wydawnictwo KUL, Juan Luis Lorda, Janusz Lekan,
  • 2012, „Der präexistente Logos – Mariens Sohn – Erlöser des Menschen”. Joseph Ratzingers Mittlerschaft-Theologie, Logos Et Musica. In Honorem Summi Romani Ponfificis Benedicti XVI, pp. 199–222, Janusz Lekan, Część książki z własnym tytułem,
  • 2010, „Jezus Chrystus – Pośrednik zbawienia w hiszpańskiej teologii posoborowej”, Wydawnictwo KUL, Janusz Lekan, książka,
  • 2008, „Co mówią Pisma? Nowy Testament a Bóstwo Jezusa Chrystusa”, Roczniki Teologiczne, Janusz Lekan, Artykuł.

Te prace odzwierciedlają ważność poszczególnych tematów teologicznych i świadczą o głębokim zrozumieniu zagadnień dotyczących religii i wiary.

Przypisy

  1. Pracownicy - Ks. dr hab. Janusz Lekan prof. KUL - pracownik.kul.pl
  2. Serce diecezji - www.niedziela.pl
  3. KUL - Wydział Teologii - Aktualności [online], www.kul.pl [dostęp 13.06.2016 r.]
  4. Kuria Diecezjalna - www.diecezja.zamojskolubaczowska.pl

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Jarosław Kupczak | Jarosław Różański (duchowny) | Stanisław Matraś

Oceń: Janusz Lekan

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:18