Andrzej Bogusław Wąsek to wybitna postać polskiego prawa, której życie i kariera zasługują na szczególne upamiętnienie. Urodził się 19 listopada 1943 roku w Biłgoraju i od najmłodszych lat wykazywał ogromne zainteresowanie prawem. Po zakończeniu edukacji związał swoją przyszłość z naukami prawnymi, stając się jednym z czołowych ekspertów w dziedzinie prawa karnego.
Wąsek był profesorem nauk prawnych oraz kierownikiem Zakładu Prawa Karnego Porównawczego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jego wkład w rozwój prawa karnego w Polsce nie może być niedocenianiany. Jako wykładowca prawa karnego i postępowania karnego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Wąsek kształcił wiele pokoleń studentów, przekazując im swoją wiedzę i pasję do tej dziedziny.
Oprócz działalności akademickiej, Andrzej Wąsek pełnił również funkcję sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. Jego doświadczenie i wiedza były nieocenione, a decyzje sędziowskie miały znaczący wpływ na kształtowanie praktyki sądowej w regionie.
Doceniamy jego dorobek naukowy oraz zaangażowanie w rozwój prawa w Polsce. Zmarł 24 września 2003 roku w Lublinie, pozostawiając po sobie trwały ślad w polskiej nauce prawnej.
Życiorys
Andrzej Wąsek, znany prawnik i naukowiec, rozpoczął swoją edukację prawniczą w latach 1960–1965, uczęszczając na zajęcia do Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów w 1965 roku, rozpoczął pracę w Katedrze Prawa Karnego i Kryminologii na UMCS. W 1970 roku obronił doktorat, którego tematem była „Odpowiedzialność karna za nieprzeszkodzenie przestępstwu”. Praca ta zdobyła I nagrodę w prestiżowym konkursie organizowanym przez redakcję miesięcznika Państwo i Prawo.
W 1975 roku zaprezentował swoją pracę habilitacyjną zatytułowaną „Współsprawstwo w polskim prawie karnym”, która również otrzymała I nagrodę w konkursie prac habilitacyjnych organizowanym przez Państwo i Prawo. Od 1986 roku pełnił funkcję profesora nadzwyczajnego, a od 1992 roku był profesorem zwyczajnym. W 1995 roku objął kierownictwo Zakładu Prawa Karnego Porównawczego na Wydziale Prawa i Administracji UMCS, który stał się pierwszą w Polsce jednostką naukową specjalizującą się w badaniu zagranicznego prawa karnego. W 2002 roku zakład przekształcono w Katedrę Prawa Karnego Porównawczego.
W latach 1982–1989 był wykładowcą prawa karnego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie, w okresie 1989–1997, wykładał postępowanie karne. Równocześnie kontynuował pracę jako wykładowca prawa karnego i prawa karnego porównawczego na UMCS. W 1997 roku został sędzią Sądu Apelacyjnego w Lublinie, a w 2000 roku został delegowany do Sądu Najwyższego. Współpracował przy tworzeniu Kodeksu karnego z 1997 roku, a później przewodniczył Komisji do Spraw Reformy Prawa Karnego przy Prezydencie RP.
Andrzej Wąsek jest autorem ponad 200 prac naukowych, które ukazały się w języku polskim, niemieckim, angielskim, francuskim, portugalskim, rosyjskim oraz japońskim. Jest specjalistą w dziedzinie prawa i procesu karnego, a także ekspertem w zakresie międzynarodowego i zagranicznego prawa karnego. Należy do Polskiej Akademii Nauk oraz do wielu krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych. Jako stypendysta Fundacji im. Aleksandra von Humboldta, prowadził wykłady i badania w licznych ośrodkach naukowych na trzech kontynentach.
Otrzymał wiele odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski w 2003 roku. Jego działalność naukowa oraz dydaktyczna zyskała uznanie, a pod jego kierunkiem stopień naukowy doktora uzyskali między innymi Zbigniew Hołda oraz Małgorzata Wąsek-Wiaderek. Po jego śmierci, został pochowany na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie, w części prawosławnej (kwatera H-3-1).
Przypisy
- Informacje w serwisie Grobonet. [dostęp 22.08.2020 r.]
- Andrzej Bogusław Wąsek (1943-2003). teatrnn.pl. [dostęp 12.11.2018 r.]
- Prof. Zbigniew Hołda. stowarzyszenieholda.pl. [dostęp 12.11.2018 r.]
Oceń: Andrzej Wąsek