UWAGA! Dołącz do nowej grupy Biłgoraj - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Historia policji kobiecej w Polsce – 100 lat tradycji


Rok 2025 będzie symbolicznym momentem, ponieważ mija sto lat od powstania policji kobiecej w Polsce. W 1925 roku rozpoczęto szkolenie pierwszych policjantek w kraju, które miały za zadanie asystować w walce z rosnącymi problemami związanymi z przestępczością, szczególnie wobec kobiet i dzieci. Zmiany społeczne czasu międzywojnia stworzyły potrzebę integracji kobiet w struktury policyjne, co doprowadziło do rozwoju kobiecej formacji w Policji Państwowej. Polki odegrały kluczową rolę w kształtowaniu wytycznych i strategii, które dotyczyły walki z przestępstwami rodzinnymi i obyczajowymi.

Rozpoczęcie formalnego kształcenia kobiet w policji miało miejsce w pilotowym kursie, który wystartował 15 kwietnia 1925 roku. W ciągu następnych lat, kobiety zaczęły służyć w Warszawie i Łodzi, jednak początkowo nie w pełni wykorzystywano ich potencjał. Z czasem, jednak ich rola i znaczenie w Policji zaczęły rosnąć, a ich szkolenie stało się bardziej systematyczne i dostosowane do nowych zadań, jakie stawiała przed nimi rozwijająca się rzeczywistość społeczna.

W 1935 roku nastąpił istotny krok w kierunku rozwoju policji kobiecej – wprowadzono nową organizację i rozwinięto programy szkoleń, co wyróżniało Polki na tle policjantek z innych krajów. Ich działania były doceniane nie tylko w Polsce, ale także za granicą, co było podkreślane podczas międzynarodowych kongresów poświęconych zwalczaniu handlu ludźmi. Dziś, Polska może poszczycić się dużą reprezentacją kobiet w policji – ponad 38 tysięcy, w tym niecałe 20 tysięcy policjantek, które pełnią różnorodne funkcje w służbie publicznej.

Źródło: Policja Biłgoraj


Oceń: Historia policji kobiecej w Polsce – 100 lat tradycji

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:20


Zobacz Także